-  Sprzedaż   -  Strona www na WordPress – poznaj wady i zalety tego rozwiązania
strona www na wordpress

Strona www na WordPress – poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Ze stwierdzeniem “jeśli nie ma Cię w internecie, znaczy, że nie istniejesz”, zwłaszcza w kontekście biznesowym, spotykamy się niezmiennie od lat. Sposobów na zaprezentowanie swoich produktów czy usług w sieci jest coraz więcej, ale wciąż jednym z najbardziej powszechnych i sprawdzonych jest własna witryna internetowa lub sklep online. Zobacz, z czym wiąże się strona www utworzona na WordPress.

Czy własna strona internetowa jest mi potrzebna?

Nawet jeśli nie prowadzisz sprzedaży przez internet i sieć służy Ci wyłącznie do budowania zasięgów, warto rozważyć stworzenie własnej strony – kaprysy social mediowych algorytmów, spadające zasięgi organiczne, kradzieże i blokady kont, zmiany w regulaminach służące poprawie bezpieczeństwa użytkowników, które jednocześnie mocno zawężają pole działania, to chleb powszedni wszystkich prowadzących profile w social mediach.

W takich sytuacjach własna strona www to gwarancja, że nawet w razie globalnej awarii czy blokady konta w mediach społecznościowych, Twoja oferta nie zniknie z sieci. Dodatkowo, jest to Twoje własne miejsce w sieci, które należy do Ciebie, i które od początku do końca możesz urządzić po swojemu, czego nie można powiedzieć np. o profilu na Facebooku.

Czym jest CMS?

Większość tworzonych obecnie stron internetowych jest oparta o CMS, czyli sytem zarządzania, który ułatwia publikację i modyfikację zawartych na nich treści. To wygodne rozwiązanie, pozwalające na edycję strony bez znajomości programowania – wystarczy krótkie szkolenie z obsługi. Jednym z najpopularniejszych CMS-ów na świecie jest WordPress.org, który chętnie rekomendujemy naszym Klientom i to o nim chcemy dziś trochę więcej opowiedzieć.

Strona www na WordPress – dlaczego warto?

WordPress.org to uniwersalny CMS, na którym tworzone są blogi, strony i sklepy internetowe. W oparciu o ten system zbudowane zostały witryny m.in. Sony Music, Rihanny czy Very Wang, ale chętnie korzystają z niego także właściciele małych biznesów. Dlaczego? Bo daje on wiele możliwości i oferuje dopasowane rozwiązania, także pod względem kosztów. 

Jakie zalety ma korzystanie z WordPressa?

Łatwość obsługi

WordPress to niezwykle przyjazny użytkownikowi, dostępny również w języku polskim system, do obsługi którego nie trzeba znać się na kodowaniu. Aktualizacja treści zawartych na podstronach, dodawanie wpisów na firmowym blogu czy newsów w aktualnościach odbywa się w intuicyjnym panelu administratora i może być wykonywana samodzielnie także przez niezaznajomionego z programowaniem laika.

A co z zakładaniem strony? Choć najczęściej powstaje w oparciu o gotowy motyw, który można rozbudowywać i modyfikować za pomocą instalowanych wtyczek, pomoc specjalistów może się tutaj przydać, zwłaszcza jeśli tworzymy bardziej skomplikowaną witrynę z wieloma funkcjonalnościami czy sklep internetowy. Programista zadba o odpowiednie modyfikacje oraz optymalizację strony, tak aby była szybka, czytelna i działała poprawnie.

Dopasowane rozwiązania

W sieci można znaleźć dziesiątki tysięcy motywów i wtyczek (w tym także darmowych), które wykorzystuje się do budowy i rozwijania strony www. Te w wersji płatnej dodatkowo posiadają wsparcie twórców i darmowe aktualizacje. Dzięki temu na bazie WordPress zbudujesz zarówno prostą stronę informacyjną jak i rozbudowany sklep online. A jeśli wśród gotowych rozwiązań nie będzie tego, czego potrzebujesz, z łatwością znajdziesz agencję interaktywną czy programistę, którzy napiszą interesujące Cię rozszerzenie.

Na czasie

WordPress jako jeden z najpopularniejszych CMS-ów jest stale rozwijany przez skupioną wokół niego społeczność programistów i web developerów oraz profesjonalne firmy. Dzięki temu jest często aktualizowany, pozwalając zachować bezpieczeństwo, odpowiednią wydajność i responsywaność, a także kompatybilność strony z najnowszymi technologiami.

Strona przyjazna SEO

WordPress jest napisany przy użyciu wysokiej jakości kodu, co sprawia, że oparte na nim strony dobrze się pozycjonują. Mechanizm kategorii i tagów, możliwość dostosowywania adresów URL, obrazki z atrybutami alt pozytywnie wpływają na SEO. Wbudowana funkcja bloga sprzyja także aktualizacji treści na stronie. Dodatkowo istnieje sporo wtyczek, które wspierają pozycjonowanie strony, jak np. Yoast SEO.

Bezpieczeństwo

Choć WordPress jest programem typu open source, jego twórcy przywiązują dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Wspomniane wcześniej częste aktualizacje służą m.in. likwidowaniu luk w zabezepieczeniach. Kluczowe jest tutaj korzystanie ze sprawdzonych szablonów i wtyczek, które nie będą zwiększać podatności naszej witryny na ataki hakerów.

Baza wiedzy

Popularność WordPressa oznacza, że korzystają z niego miliony użytkowników na całym świecie. Dzięki temu w sieci znajdziesz mnóstwo blogów, forów czy tutoriali na YouTubie poświęconych temu CMS-owi – to duże ułatwienie, jeśli samodzielnie chcesz dokonać modyfikacji na swojej stronie lub rozwiązać jakiś problem.

Jakie wady ma strona www na WordPress?

Wydajność

Łatwa dostępność bezpłatnych wtyczek sprawia, że często na stronach WordPress jest ich zbyt wiele, a to negatywnie wpływa na ich wydajność. Obowiązuje tu zasada “im mniej, tym lepiej”.

Bezpieczeństwo

Wspomniane już w zaletach, często bywa wymieniane także jako wada – brak bieżących aktualizacji, przestarzałe, nieaktywne wtyczki, proste hasła, to przestrzeń dla potencjalnych ataków hakerskich.

Choć strona www na WordPress nie jest pozbawiona wad, liczne zalety tego CMS-a z pewnością przekonują do jego wyboru, dlatego chętnie korzystamy z niego w realizacjach dla naszych Klientów.

Potrzebujesz strony internetowej dla Twojej firmy lub funkcjonalnego sklepu online? Zobacz naszą ofertę!

OTRZYMAJ DARMOWEGO E-BOOKA!

Zapisz się na newsletter, aby otrzymać bezpłatnego e-booka dotyczącego organizacji konkursów na Facebooku. Zostawiając swój e-mail, od czasu do czasu otrzymasz od nas marketingowe newsy, ciekawe artykuły i porady dot. komunikacji.

Dzięki, ale nie – zamknij okno